GONDOLATOK EGY KÖNYVBŐL…

Rónaszegi Miklós elriasztó című könyvét olvasgattam Szent Gellértről. Valószínűnek látszik, hogy ez a nagyszerű írás csak csalogatónak kapta ezt a címet, mert nincs semmi megbotránkoztató benne. Nagyszerű könyv, e cím nélkül is bizonyára sok olvasója akadt volna. Olyan írás, amelynek némelyik megfogalmazását többször is el kell olvasni. Főként manapság, amikor gondok vannak vallásos örökségünkkel, nemzeti öntudatunkkal. Maga a szerző is utószavában így fogalmaz:”Ahogy az ember visszanéz a történelmünkben, mást sem lát, mint vádló, horgas ujjakat, mást sem hall, mint eszeveszett rikácsolást: pfuj, pogány, vad, vérszomjas, eretnek, kuruc, dölyfös és persze antiszemita, fasiszta, náci…Ilyenkor felmerül a gondolat, talán nem is államalapításunkat, sokkal inkább ezeréves fennmaradásunkat kellene ünnepelni!”

  Gellért püspök és egyik paptársa közt ilyen beszélgetés zajlik:

„- Mondd, Gellért atya, miért nem tanultad meg a nyelvünket?

 -Góg és Magóg népe vagytok. Nyelvetek az ördögé. Megtanuljak a Gonosz nyelvén, hogy azzá legyek magam is?

 – Gellért atya, miért haragszik mindenki a magyarokra? Nemcsak a tanult emberek. Hanem itt Európában miden nép és király.

 – Ha kérdezed, megmondom hát…Az Egyház azért dolgozott, hogy megteremtsük ezen a földön Jézus országát…Katolikus királyokat emeltünk trónra, akik az egyház segítségével virágzó államokat teremtettek…Az állam rendjét és boldogságát hoztuk a vad, pogány népek közé…És akkor jöttek a magyarok. Mindent jobban tudnak, mindent jobban csinálnak. Uralkodójuk van, szervezett társadalmuk, legyőzhetetlen hadseregük…Megérted most már?

 -És egy Istenben hisznek, nem úgy, mint Európa még pogány népei. Értem. Le kell törni, meg kell alázni tehát bennünket, hogy éppen olyanok legyünk, mint minden más nép…

 -A Sátán népe vagytok.

 – Mi az Isten gyermekei vagyunk. Talán ezért is akar kiűzni a Földről a Gonosz.

 -…nektek miért nem jó az, ami jó itt köröskörül minden népnek? Belepusztultok, ha más lesztek, mint a többi.

 -BELEPUSZTULUNK, HA OLYANOKKÁ KELL LENNÜNK, MINT A TÖBBI…”

 

Az előbbi pap egy másik pappal beszélget, akit Gellért püspök megöletett, mert nem olyan volt a hite, mint az övé:

„-…elmesélem neked, amit népünk vallásáról tudnod kell…A te dolgod, hogy hiszed-e vagy sem. Először is tudnod kell, hogy hite minden népnek van és minden embernek is. Az emberek sok mindenben hisznek. Fűben-fában, egyhangú mondókákban, imákban, tétova jelekben. Hisznek abban, hogy rossz napjuk lesz, ha bal lábbal lépnek le az ágyról, és hisznek a halottak jó vagy rossz szellemeiben. A hitüket mindenféle mesékkel díszítik, a világot földöntúli lényekkel népesítik be…

…A mi bölcseink elgondolkoztak a vizek, a lélek, a termékenység istennőjének, Istárnak, és az ég, a föld, a világmindenség istenének, Enlilnek alakján. Úgy ítélték meg, hogy az egész világ az ő nászuk. A lélek és anyag egyesülése. Nevükben is egyesítették őket, és így lett Istárból és Enlilből-ISTEN.

A mi vallásunkban Isten a neve a világmindenség erejének. Más népek is néven nevezik isteneiket és elképzelik jóságosnak, haragvónak, aki felhőtrónuson ül, és igazságot osztogat. A mi Istenünknek neve van, de emberarcú személyisége nincs. Ő a világmindenség maga…Ennek a vallásnak nincsenek tételei, nem lehet vitatkozni vele.

 -… Szavaidból azt olvasom ki, hogy létezhet hit vallás nélkül, de vallás hit nélkül soha.

 – Ez nem vallás és nem is igazán hit. Ez egyszerűen az igazság. A mi vallásunk semmi több, mint hogy Isten maga a világmindenség. Isten maga az élet. Így hát mindenben Isten nyilatkozik meg. Mi az Isten gyermekei vagyunk. Mint minden ember. A magyaroknak nincs szükségük rá, hogy Isten haragjával ijesztgessék őket. Életünket szokások és törvények igazítják. A mindenkori uralkodók gondja, hogy betartassák azokat. A hitnek ehhez semmi köze. Vándorlásunk során sokféle hittel találkoztunk, a nép lelkében sokféle hit nyomát fellelheted. DE  ISTEN  CSAK  EGY  VAN.

 -…ne beszélj többet. Mert az eszemhez szólsz, de a hitemet ingatod.

 -…tudd meg, hogy a magyarok már akkor ismerték a kereszt jelét, mielőtt ti elfogadtátok volna azt. Mi a kereszt? Csak az tudja megérteni, aki járt a végtelen sivatagokban, vagy eljutott az Etelközi síkságokra. Nos, ha a világmindenséget akarod megérteni, két vonalat húzol. Északról Délnek és Keletről Nyugatnak. Íme, a Kereszt. Megértheted úgy is, hogy felmutatsz az égre, majd le a föld mélye felé, aztán körbemutatsz a láthatáron. Megint a Kereszt. Az Isten jele.”

 

                                                                                      / kijegyezte:b.l. /